Fakty i opinie

stat

Gdynia: więcej autobusów w szczycie do Chwarzna i Wiczlina

Linia nr 147 po zmianach ma stać się priorytetową linią w mieście.
Linia nr 147 po zmianach ma stać się priorytetową linią w mieście. fot. ZKM Gdynia

Od poniedziałku autobusy linii nr 147, łączącej centrum Gdyni z Chwarznem i Wiczlinem, będą kursować co 10 minut przez 1,5 godziny w porannym i tyle samo w popołudniowym szczycie przewozowym. Ma to zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.Czy zdarza ci się nie wsiąść do autobusu z powodu tłoku?

tak, bardzo często 31%
owszem, ale sporadycznie 39%
nie, nie mam takich kłopotów 30%
zakończona Łącznie głosów: 508
Linia nr 147 łączy centrum z Chwarznem i Wiczlinem. Przejeżdżające przez Witomino autobusy, których ostatnim przystankiem jest pętla Karwiny Tesco, pękają w szwach. Obecnie rano często pojazdy przyjeżdżają na Witomino przepełnione, a z powodu braku rozwiązań promujących komunikację - również spóźnione. Kursują średnio co 15 minut, ale zdarza się, że na autobus trzeba czekać nawet do pół godziny.

Od poniedziałku, 7 października, to się zmieni. W szczycie przewozowym - rano przez 1,5 godziny i tyle samo czasu po południu - autobusy będą jeździć co 10 minut. Zmiany mają pozwolić na większy komfort jazdy i zachęcić rosnącą liczbę mieszkańców do przesiadki z samochodów do komunikacji miejskiej.

Rozkład i trasa linii nr 147 w Gdyni


- Stale rosnąca liczba mieszkańców Chwarzna-Wiczlina ma wpływ na wzrost liczby pasażerów i dlatego, na podstawie badań popytu, zdecydowano się już po raz kolejny na zwiększenie liczby kursów na tej linii. Tym samym linia nr 147 stała się jednym z połączeń priorytetowych w gdyńskiej komunikacji miejskiej - wskazuje Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Korekta rozkładu łączy się z innymi planami władz miasta. W grudniu gotowe ma być rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas pasażerom komunikacji miejskiej, jeżdżącym przez ul. Chwarznieńską. Poranny korek ominą buspasem, którym będą jechać "pod prąd".

graf. Trojmiasto.pl
Niewykluczone, że w następnym roku nastąpią kolejne zmiany.

- Zakładamy, że po uruchomieniu kontrabuspasa na leśnym odcinku ul. Chwarznieńskiej zwiększy się udział komunikacji miejskiej w obsłudze Chwarzna-Wiczlina i być może konieczne okaże się zagęszczenie autobusów na tej trasie - deklaruje Marcin Gromadzki.