Fakty i opinie

stat

Biurowiec i miniosiedle zamiast Chemii we Wrzeszczu

Tak ma prezentować się nowy biurowiec od strony al. Grunwaldzkiej. Jego rozmiary będą podobne, do budynku, który dziś stoi w tym miejscu. W parterze przewidziano lokale handlowe, a pod ziemią halę garażową z wjazdem od strony ul. Wassowskiego.
Tak ma prezentować się nowy biurowiec od strony al. Grunwaldzkiej. Jego rozmiary będą podobne, do budynku, który dziś stoi w tym miejscu. W parterze przewidziano lokale handlowe, a pod ziemią halę garażową z wjazdem od strony ul. Wassowskiego. koncepcja APA Wojciechowski Architekci

Być może już wkrótce biurowiec "Chemii" przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska przejdzie do historii. Jego właściciel chciałby go zburzyć i wybudować nowy o podobnych gabarytach oraz dwa budynki mieszkalne w podwórzu.Czy w drugiej linii zabudowy al. Grunwaldzkiej powinna powstawać zabudowa mieszkaniowa?

tak, budynki wzdłuż alei stanowią doskonałą osłonę przed hałasem 57%
nie, to nie jest miejsce dla tego typu funkcji 20%
należy dać inwestorom wolną rękę w zakresie wyboru funkcji zabudowy 23%
zakończona Łącznie głosów: 893
Gdańska Chemia istnieje od 1945 roku. Od zawsze zajmowała się handlem chemią przemysłową i materiałami budowlanymi. Wciąż robi to samo, a nawet świadczy usługi budowlane. Główny magazyn firmy znajduje się w Kowalach, a jej oddziały istnieją także w Bydgoszczy, Toruniu, Elblągu, Kwidzynie i Iławie.

Przeciętny mieszkaniec Gdańską zna jednak tę firmę głównie dlatego, że jej sklep firmowy od lat mieści się przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

Od dłuższego czasu właścicielem większości udziałów w Chemii jest firma deweloperska Torus. Od kilku lat konsekwentnie zabudowuje ona tereny, gdzie wcześniej działały placówki handlowe tej firmy. Tak było z kompleksem biurowym Alchemia w Oliwie zobacz na mapie Gdańska, a wkrótce tak może się stać z działką w ścisłym centrum Wrzeszcza zobacz na mapie Gdańska, gdzie powstanie kompleks biurowy z dwoma budynkami mieszkalnymi.

Do Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tej działki. To dokument, który określa parametry nowych budynków, w sytuacji gdy dla danego terenu nie ma obowiązującego planu zagospodarowania. Istnieje szansa, że jeszcze w tym roku inwestor otrzyma wytyczne dla zabudowy działki we Wrzeszczu, co pozwoli mu na stworzenie dokumentacji projektowej i zdobycie pozwolenia na budowę.

To nie pierwsza próba Torusa do zagospodarowania tego terenu we Wrzeszczu. Już w grudniu 2010 r. firma otrzymała warunki zabudowy, ale wówczas chodziło jedynie o budowę budynków mieszkalnych. Gmach od strony al. Grunwaldzkiej miał być jedynie przebudowany lub nawet pozostawiony bez ingerencji.

Obecny projekt został przygotowany przez pracownię APA Wojciechowski Architekci (wcześniej dla Torusa opracowała m.in. wspomnianą Alchemię oraz park biurowy przy ul. Arkońskiej zobacz na mapie Gdańska). Materiał ten został dołączony do wniosku o warunki zabudowy.

Zakłada on zburzenie istniejącego gmachu od al. Grunwaldzkiej oraz budowę w jego miejsce nowego biurowca z lokalami handlowymi w parterze. Powierzchnia całkowita kondygnacji naziemnych ma wynieść 3,3 tys. m kw. Pod ziemią zaplanowano dwupoziomowy garaż. Budynek będzie liczył pięć kondygnacji, przy czym najwyższa zostanie nieco cofnięta od strony alei, a z biur na tym poziomie będzie można wyjść na taras.

Z kolei na podwórku, gdzie dziś stoją budynki magazynowo-handlowe, mają powstać dwa budynki mieszkalne - pięcio- i czterokondygnacyjny, z jednokondygnacyjnymi halami garażowymi. Wbrew pozorom, jest tu zaskakująco cicho, bo pierwsza linia zabudowy skuteczni tłumi hałas od al. Grunwaldzkiej.

Dojazd do tego miniosiedla będzie odbywać się poprzez istniejący wjazd od ul. Wassowskiego zobacz na mapie Gdańska. Zakłada się, że na całym terenie będzie 140 miejsc parkingowych, dostępnych przez trzy zjazdy do garaży podziemnych.

Deweloper nie chce na razie zdradzać więcej informacji na temat swojej inwestycji.

Budynek od strony al. Grunwaldzkiej zostanie wyburzony, ale nowa zabudowa zostanie utrzymana w podobnej skali. Na podwórzu zamiast magazynów i parkingu przewidziano dwa budynki mieszkalne.

Opinie (165) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.