• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej z Dworem Fischera? Konserwator zabytków zabrał głos

Ewelina Oleksy, Maciej Korolczuk
6 lutego 2024, godz. 21:00 
Opinie (136)

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu runęła ściana Dworu Fischera w Nowym Porcie, pojawiły się pytania o dalsze losy tego zabytku. Głos w sprawie zabrał nowy wojewódzki konserwator zabytków. - Odbudowa dla samej odbudowy nie przyniesie efektu. Trzeba zabezpieczyć ten obiekt i znaleźć dla niego nową funkcję - powiedział.



Zabytkowy Dwór Fischera powinien zostać:

Zabytkowy Dwór Fischera przy ul. Starowiślnej 2Mapka niszczeje od lat. Już w 2011 r. pisaliśmy o jego katastrofalnym stanie. Od tamtej pory sytuacja tylko się pogarszała. W ubiegłym tygodniu runęła ściana zabytku - zawalił się fragment ściany elewacji bocznej.

Obiekt należy do miasta, a konkretnie do Gdańskich Nieruchomości.

Remontu nie było, bo... był zbyt niebezpieczny



- Zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gdańskie Nieruchomości wykonały czynności zabezpieczające zabytkowy Dwór Fischera, które nie zagrażały zdrowiu i życiu ludzi. Podczas wizji lokalnych wykonawca nie zgodził się jednak na realizację wszystkich wskazanych prac z uwagi na bezpieczeństwo pracowników - informuje Tomasz Sandak, rzecznik Gdańskich Nieruchomości.


Gdańskie Nieruchomości tłumaczą, że w związku z tym wnioskowano do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ws. zmiany wytycznych dotyczących zabezpieczeń.

- Chodziło o prace, które umożliwiłyby przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny. Do dokumentu dołączyliśmy opinię techniczną oraz wykaz prac niezagrażających życiu i zdrowiu. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo - mówi Sandak.
W 2014 r. doszło do pożaru w Dworze Fischera. W 2014 r. doszło do pożaru w Dworze Fischera.

Nowy konserwator zabytków zabiera głos ws. Dworu Fischera



W poniedziałek, 5 lutego, nastąpiła zmiana na stanowisku pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dotychczasowego konserwatora Igora Strzoka zastąpił Dariusz Chmielewski, który pełnił już tę funkcję w latach 2012-2016.

Dariusz Chmielewski, nowy wojewódzki konserwator zabytków, zaczyna pracę Dariusz Chmielewski, nowy wojewódzki konserwator zabytków, zaczyna pracę

Sprawa fatalnego stanu Dworu Fischera jest mu więc dobrze znana. Obejmując stanowisko, odniósł się do niej.

- To jest trudny temat. Lokalizacja Dworu Fischera na terenie praktycznie przemysłowym, w pobliżu noclegowni dla bezdomnych, powodowała, że osoby, które nie dostały się do tej noclegowni, koczowały w tym zabytku. Za mojej pierwszej kadencji był tam przecież duży pożar wywołany przez osoby bezdomne, które demontowały tam wszystko, co możliwe - zniszczyli XVIII-wieczne schody i rozpalili w środku ognisko. Pamiętam, że z pracownikami wynosiliśmy osobiście przepiękne drzwi z tego budynku podczas akcji pożarniczej - powiedział Dariusz Chmielewski.
Palił się zabytkowy Dwór Fischera. Musi zostać zabezpieczony Palił się zabytkowy Dwór Fischera. Musi zostać zabezpieczony

Konserwator ws. dalszych losów zabytku



Jak podkreślił nowy konserwator zabytków, by uchronić Dwór Fischera przed dalszą degradacją, konieczne jest znalezienie mu nowej funkcji.

- Żaden zabytek nie funkcjonuje bez nadania mu nowej, potrzebnej funkcji. Jeśli właściciel nie ma pomysłu na zabytek, to zawsze jest problem. Zabytek, żeby przetrwać, musi być użytkowany. W tej chwili jego stan, z tego, co widziałem, jest bardzo zły. Obiekt praktycznie stracił część elewacji. Trzeba stopniowo zacząć zabezpieczać ten obiekt, ale przede wszystkim znaleźć dla niego funkcję i użytkownika, bo bez tego odbudowa dla samej odbudowy nie przyniesie żadnego efektu - stwierdził Chmielewski.
  • Ostatnio runęła ściana Dworu Fischera.
  • Ostatnio runęła ściana Dworu Fischera.

Szansą na drugie życie partnerstwo publiczno-prywatne?



Ostatnią nadzieją dla zachowania Dworku Fischera wydaje się procedowany program partnerstwa publiczno-prywatnego. Dwór jest w nim ujęty jako jeden z potencjalnych 20 obszarów inwestycyjnych. To też największa działka (pow. 2,18 ha) spośród czterech obszarów położonych w granicach Portu Morskiego.

- Na obszarze nieruchomości planowany jest projekt "Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Nowy Port 2030+". Zostaną w nim ujęte wszelkie niezbędne prace i zalecenia mające na celu przywrócenie obiektu do stanu sprzed degradacji - informuje Tomasz Sandak z GN.
Duży poślizg placu Nadwodnego. Projekt wypadł z programu rewitalizacji Duży poślizg placu Nadwodnego. Projekt wypadł z programu rewitalizacji

Niewątpliwym atutem działki i stojącego na nim obiektu poza walorami historycznymi jest lokalizacja: tuż nad kanałem, w pobliżu planowanego placu Nadwodnego i przechodzącego remediację Szańca Zachodniego, gdzie docelowo ma powstać nowy park. Wadą tego miejsca jest bliskie sąsiedztwo składu węgla oraz spory hałas generowany przez ciężarówki i działalność na terenach portowych.

Ostatnią nadzieją dla zachowania Dworku Fischera wydaje się procedowany program partnerstwa publiczno-prywatnego. Ostatnią nadzieją dla zachowania Dworku Fischera wydaje się procedowany program partnerstwa publiczno-prywatnego.

Stan awaryjny już w 2016 r.



Jak wynika z ekspertyzy dołączonej do dokumentacji partnerstwa publiczno-prywatnego stan techniczny Dworu Fischera określany jest jako bardzo zły, a miejscami awaryjny. Przyczyną jest brak konserwacji budynku i dziury w poszyciu, przez które woda opadowa zalewa konstrukcję. Warto podkreślić, że dokument pochodzi z sierpnia 2016 r., a przez ostatnie 8 lat stan budynku ulegał stopniowemu pogorszeniu.



Sam budynek ma już 220 lat. Obiekt powstał w latach 1803-1805 tuż przy działającym od stu lat browarze. Dwukondygnacyjna posiadłość nakryta dachem mansardowym powstała w charakterze dworku osadzonego w miejscowej zieleni.

Szansa na drugie życie zabytkowej przepompowni w Nowym Porcie Szansa na drugie życie zabytkowej przepompowni w Nowym Porcie

W 1804 r. odkupili ją Fischerowie, gdański ród browarników, posiadający niewielkie browary przy ul. Korzennej i Starych Szkotach. W Nowym Porcie kontynuowali działalność na bazie znajdującego się obok browaru. Do 1914 r. część produkcji eksportowano do krajów skandynawskich, Belgii i Holandii.

Dwór Fischera na początku XX wieku.

Dwór Fischera na początku XX wieku.
Eksport ułatwiała lokalizacja: działka leżała w bliskiej odległości od portowego kanału. W browarze produkowano również likiery. Warzenie piwa kontynuowano do zniszczenia browaru w 1945 r. Po zajęciu Gdańska przez wojska sowieckie znaczną część wyposażenia wywieziono, a budynki fabryczne zburzono. Pozostały jedynie piwnice, w których wcześniej dojrzewało piwo.

Wojenną zawieruchę szczęśliwie przetrwał Dwór Ficherów, który po wojnie stał się własnością państwa. Przez pewien czas funkcjonowała w nim restauracja, a potem biura gdańskiego portu. W kolejnych latach budynek został przeznaczony na funkcję mieszkalną i w takim stanie funkcjonował do 2006 r. Potem został wyłączony z użytkowania. I niszczeje do dziś.

Miejsca

Opinie (136) ponad 10 zablokowanych

  • Było sprzedać Obajtkowi.

    Ten szybciutko wyremontowałby to za nasze z programu "Dworek +" i kręciłby lody. Danio wróć...

    • 3 8

  • A co za problem zostawić do dalszej degradacji lub pomóc koparką i stworzyć "Ruiny zabytkowego dworu Fischera"? (3)

    Koszty praktycznie żadne a dalej mamy obiekt zabytkowy. Dodatkowo na tych powalonych cegłach z czasem wyrosną piękne duże drzewa co doda atrakcji. Przecież w mieście utrzymujemy pełno zabytkowych ruin jak te przy urzędzie wojewódzkim, baszty pod zrębem itp. nawet złota brama jest ruiną obłożoną płytami OSB

    • 27 21

    • Nie zgadzam się! Jest plan awaryjny - oto moja propozycja (2)

      1) Zebranie aktywu, o przepraszam, to już nieaktualne. 2) Zrobić protokół z oględzin (ruina, dramat etc). 3) Zrobić przetarg na 50 mln zł. 4) Zrobić drugi przetarg na 45 mln zł. 5) Tak! Macie rację - kolejny przetarg. 6) Czyżby kolejny przetarg?. 7) Zabytek płonie 8) Konserwator stwierdza, że to co zostaje, nadaje się tylko do rozbiórki (bo niebezpieczne są te gruzy). 9) Urzędnicy GN odpalają szampana - dwie pieczenie na jednym ogniu: nie muszą się zajmować tym psedo-zabytkiem i ... tada! będzie można sprzedać cały teren :) Ktoś zarzuca opieszałość? To bardzo niesprawiedliwa ocena! Przecież urzędnicy się starali.

      • 2 3

      • (1)

        Ten zabytek jest ujęty w planach do sprzedaży większego terenu w Gdańsk 2030 w Nowym Porcie.Miasto takimi detalami,jak sam Dworek to nie zajmuje się.

        • 4 0

        • Na tym samym terenie ,obok przy Dworku ,miasto z hukiem zamknęło i zlikwidowało Muzeum Sybiraków.

          • 0 0

  • Spekulant mieszkaniowy sprzedal wrzeszczanski, zabytkowy browal DAB pod diweloperke

    wiec i browar Fischera spotka niechybnie ten sam, niechlubny los.

    • 13 1

  • Dwór Fischera

    Należy dokonać remontu tego domu na koszt miasta i miasto powinno zajmować się tym budynkiem.
    Można by skorzystać z policji by ustalić kto podpalił wcześniej ten dom i ostatnio doprowadził do zniszczenia
    ściany domu. Bo to co się wydarzyło to jak popatrzy się na różne wypadki domów w Gdańsku i nie tylko
    to z reguły jest działanie tzw. patodeweloperów , którzy próbują odzyskać teren na budowę niby domów
    i zlecają podpalenia i niszczenia budynków historycznych różnym ludziom i oczywiście udają i**otów
    że co to się stało .
    Urząd miasta Gdańska nie powinien wydawać zgody ani sprzedaży terenów i zabytkowych domów
    dla tych patodeweloperów.

    • 12 2

  • Gdańskie Nieruchomości dewastuje zabytki

    Zaniedbania Urzędu Miasta. Takich substancji GN jst setki !!! No ale FALA to jest oczko w głowie !!!

    • 11 1

  • Gdańsk Nowy Port (1)

    Rada Dzielnicy i mieszkańcy od lat nie mogli w UM doprosić się o zajęcie się tym dworkiem.

    • 13 0

    • Czarny węglowy pył wokoło

      Kiedyś tam było bardzo ładnie.Zbożowce pracowały,pływał prom samochodowy i tramwaje wodne.Nabrzeże i przystanek tramwaju wodnego port odnowił.Obecnie wielkie hałdy złomu i węgla składowane są przy elewatorach.Czarny pył jest wszędzie,pyli na dzielnicę NP.

      • 1 0

  • Pieniądze wyrzucone w błoto.... (2)

    Zburzyć, wyczyścić teren i po kłopocie...wybudować dom dla ludzi i będzie większy pożytek niż wydać miliony na odbudowę, drugie miliony na utrzymanie ( i nie wiadomo co tam ma być ) i ciągły kłopot dla miasta. Ludzie zacznijcie logicznie myśleć ...jest XXI wiek...gdyby ta willa była jeszcze w dobrym stanie, ale to ruina, jeśli już , to lepiej wybudować taką samą od nowa, taniej i mniej kłopotu......

    • 12 16

    • Nie oopularna opinia ale jaka prawdziwa

      Wszysc krzykacze co chca odbudowy.... Ile zainwestowaliscie w swoje zabytkowe dwory ? Jak tam wasze majatki ? Kazdy chce tego i owego ale pojecia zadnego. Poztawmy cos dla ludzi z funkcja a nie kolejny pomnik ludzkiej proznosci. Srutu tutu kawal drutu.

      • 3 3

    • No i mamy decyzję co należy zrobić z willą. Premia dla nieruchomości i dla UM od deweloperki należy się jak nic.

      • 3 1

  • Rada Dzielnicy Nowy Port a muzeum dzielnicy?

    A może szanowny nowy pan konserwator i UM Gdanska spytał by się się Rady Dzielnicy NP co planowali mieszkańcy dzielnicy mieć w tym odrestaurowanym Dworku Fischera?

    • 8 1

  • Dwór Fischera jest jednym z niechlubnych przykładów tego jak "zarządzają" swoim mieniem

    Gdańskie Nieruchomości i nieudolności konserwatorów. Już przed pierwszym urzędowaniem Chmielewskiego, za jego poprzednika Kwapińskiego był w fatalnym stanie, o czym pisano tu:
    https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dwor-Fischera-niszczeje-i-czeka-na-inwestora-n53270.html

    Ani Gdańskie Nieruchomości od 2006 roku, gdy wykwaterowano lokatorów, ani żaden z kolejnych Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków nie potrafili (a może nie chcieli?) się zająć tym zabytkiem, przykładając rękę do jego stopniowej dewastacji w ten sposób, a teraz Chmielewski znów mydli ludziom oczy szansą na ratowanie Dworu Fischera w postaci Partnerstwa Publiczno - Prywatnego w sytuacji, gdy co tu dużo mówić... budynek nie nadaje się do remontu, tylko do wyburzenia i odbudowy go z wykorzystaniem tych elementów oryginału, które jeszcze będą nadawać się do powtórnego wykorzystania czyli części cegieł...

    • 8 1

  • W calych niemczech sa tylko

    4 ulice sw maksymiliana kolbego - czlowieka ktorego niemiecki pomysl na swiat nie byl w stanie zlamac woli czynienia dobra. Gdzie my jestesmy a oni. Panie konserwatorze niech Pan robi miejsce dla Cywilizacji. Nie wiem dlaczego trojmiasto wymienia wogole co tam przed 39 bylo.

    • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane