• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oblicza planowania przestrzennego w Gdańsku

Krzysztof Koprowski
29 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Plaża na Stogach: zdecyduj o zmianach
Planowanie przestrzenna to jedna z najważniejszych sfer zarządzania miastem i jedna z niewielu, gdzie realny wpływ ma lokalna władza. Planowanie przestrzenna to jedna z najważniejszych sfer zarządzania miastem i jedna z niewielu, gdzie realny wpływ ma lokalna władza.

Polityka przestrzenna w Gdańsku znalazła się na rozdrożu. Do głosu dochodzą działacze społeczni, którzy domagają się zmian. Wewnątrz Biura Rozwoju Gdańska, czyli jednostki odpowiedzialnej za plany zagospodarowania, można zauważyć wewnętrzny bunt pracowników, tłumiony przez szefostwo. Nad tym wszystkim, na straży starego ładu, stoi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta - pisze Krzysztof Koprowski.



Jak oceniasz politykę przestrzenną Gdańska?

Polityka przestrzenna Gdańska w ostatnich latach przeszła ogromne zmiany. Biuro Rozwoju Gdańska, uznawane niegdyś za hermetyczne środowisko pracowników żywcem wyjętych z lat 70., zaczyna dostrzegać wreszcie nowe kanony projektowania miasta i komunikacji ze społeczeństwem.

Odnowy doczekała się strona internetowa BRG, a dodatkowo poszerzono kanał informacji o stronę na portalu społecznościowym Facebook. BRG informuje także o trwających pracach nad planami poszczególne rady dzielnic, które mogą składać wnioski na etapie przed wyłożeniem planu do publicznego wglądu.

Udało się także przeprowadzić pierwszą dyskusję publiczną (niestety ze słabą moderacją spotkania) nad założeniami nowego zagospodarowania Placu Inwalidów Wojennych w Oliwie. W ciągu ostatnich lat przygotowano we współpracy z mieszkańcami kilka dokumentów, w tym uznawane na arenie ogólnokrajowej za wzorcowe: System Tras Rowerowych (STeR) oraz Koncepcja Regulacji Estetyki Miasta (KREM).

Czytaj też: Czy reklamy wreszcie znikną z polskich miast?

Jednak, to co najbardziej kuleje, to podstawowa działalność, czyli faktyczne tworzenie planów zagospodarowania, które właściwie nie regulują niczego. Deweloperom pozostawia się praktycznie wolną rękę w zakresie sytuowania budynków, ich formy czy lokalizacji połączeń pieszych i przebiegu ulic.

Chodnik pośrodku, a z obu stron samochody - taka sytuacja jest efektem słabej jakości planów zagospodarowania przestrzennego. Po prawej kompleks Olivia Business Centre. Chodnik pośrodku, a z obu stron samochody - taka sytuacja jest efektem słabej jakości planów zagospodarowania przestrzennego. Po prawej kompleks Olivia Business Centre.
Normą stały się plany dopuszczające w ważnych miejscach miasta tworzenie tzw. dróg serwisowych i parkingów od strony głównej ulicy i chodnika - m.in. wzdłuż al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska i nowych biurowców w Oliwie, wzdłuż nowej zabudowy al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska czy wieżowców wzdłuż ul. Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska. Choć budynki pną się w górę, to z poziomu pieszego ulica zaczyna przypominać wjazd do Warszawy od strony Łomianek.

Kto ponosi za to winę? Wbrew pozorom niekoniecznie szeregowi pracownicy BRG. Ci skarżą się na to, że zrobiono z nich maszyny do produkcji planów zagospodarowania fatalnej jakości bez możliwości wpisania do nich własnych wizji i pomysłów, a swoją inwencję twórczą mogą co najwyżej przelewać do ww. wymienionych dokumentów, takich jak STeR, KREM czy Studium Ogólnomiejskich Przestrzeni Publicznych - czyli wszędzie tam, gdzie nie przekłada się to na ograniczenie interesu deweloperskiego.

Tam, gdzie plany są tworzone już konkretnie dla działań inwestycyjnych, rozwiązania narzuca zwierzchnik Biura Rozwoju Gdańska, czyli formalnie prezydent miasta, a de facto jego zastępca Wiesław Bielawski, zlecający zadania dyrektorowi BRG, Markowi Piskorskiemu, a ten oczywiście dalej swoim pracownikom.

Marek Piskorski, dyrektor Bura Rozwoju Gdańska. Marek Piskorski, dyrektor Bura Rozwoju Gdańska.
Piskorski to osoba, której nie można odmówić wysokiej kultury osobistej. Zawsze chętny do rozmów, zawsze z uśmiechem na twarzy. To człowiek niezwykle kontaktowy, ale niestety pod względem przekonań urbanistycznych ogromny liberał.

Piskorski wychodzi z założenia, że plan zagospodarowania musi zostać "skonsumowany" przez inwestora w ciągu zaledwie pięciu lat i w tym celu należy maksymalnie poluzować wszelkie regulacje. Nie widzi nic złego w tym, że centra handlowe zabijają handel uliczny (w jego opinii widocznie tak chcą ludzie), a na Południu tworzy się patologiczny chaos przestrzenny, który można okiełznać prostymi zapisami planu wytyczając linie obowiązujące, czyli miejsca w których musi znaleźć się ściana budynku, a tym samym kreując miejskie place czy ulice otoczone zabudową (w jego opinii stworzy to sytuację podwórzy-studni). Ubolewa też nad tym, że nie udało się zbudować hurtowni Makro na Zaspie (Straciliśmy miejsca pracy i przychody z podatków, a nie uchroniliśmy się przecież przed konkurencją - w wywiadzie dla Onet.pl).

Wiesław Bielawski to z kolei, w zakresie kultury osobistej, całkowite przeciwieństwo Piskorskiego - wściekły, gdy ktoś wytyka mu błędy, przekonany o swojej nieomylności i wreszcie obrażający na praktycznie każdej konferencji wszystkich uczestników.

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej. Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej.
Legendarne stały się już jego obcesowe słowa wygłoszone podczas eksperckiej dyskusji nt. przestrzeni publicznej - Jak słucham niektórych osób, które określają się urbanistami, to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jestem na kongresie seksuologów. Seksuolodzy doskonale znają przedmiot swojej dyskusji, ale niekoniecznie każdy go praktykuje. A żeby być w tym dobrym, to już w ogóle kwestia kosmosu.

Jeszcze większy popis lekceważenia społeczeństwa przedstawił podczas spotkania inaugurującego rozpoczęcie dyskusji o nowym studium zagospodarowania. Spotkania, podczas którego, co rzadko się zdarza, oprócz urzędników nie brakowało mieszkańców.

Bielawski przywitał ich przywołaniem słów Halforda Johna Mackindera, brytyjskiego naukowca, uznawanego za jednego ze współtwórców geopolityki: "Demokracja nie jest zdolna do myślenia strategicznego dopóki nie zostanie do tego zmuszona dla celów obronnych".

Przy okazji oskarżył media (Dziennik Bałtycki) o kłamstwa w zakresie ul. Nowej Politechnicznej, a przedstawicieli organizacji samorządowych o nadużywanie określenia "my mieszkańcy".

Bielawski w urzędzie i opiniach deweloperów uchodzi za człowieka, który potrafi wszystko załatwić. Potrafi niczym bohater filmu Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" likwidować (zamienić na podziemny zbiornik retencyjny) tzw. staw browarny, by zbudować galerię handlową (Galeria Metropolia), pod którą przygotowano całkowicie nowy plan zagospodarowania, zmieniać plany zagospodarowania dla kolejnych inwestorów Wyspy Spichrzów czy wreszcie forsować budowę punktowców w Brzeźnie (dopiero prezydent Adamowicz wstrzymał ten plan).

Oczywiście każdy plan zagospodarowania musi zostać zaakceptowany przez Radę Miasta, ale to praktycznie zawsze czysta formalność, biorąc pod uwagę istniejący układ sił politycznych.

Alternatywna wizja FRAG-u dla Nowej Politechnicznej (po lewej) względem tego, jak może wyglądać przy realizacji wizji miasta (po prawej). Alternatywna wizja FRAG-u dla Nowej Politechnicznej (po lewej) względem tego, jak może wyglądać przy realizacji wizji miasta (po prawej).
Jednocześnie wokół dyskusji o planowaniu przestrzennym koncentrują się lokalne stowarzyszenia. Realizują one często projekty alternatywne wobec miejskiej polityki przestrzennej - choćby głośna sprawa pomysłu na Nową Politechniczną autorstwa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej czy mikrostrategie poszczególnych dzielnic wypracowane podczas warsztatów Quo Vadis Gdańsku (Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych).

Warto na koniec zwrócić uwagę, że z gdańską polityką przestrzenną na tle całego Trójmiasta czy Polski nie jest tak źle. Bo o ile w Gdańsku jest to temat, który regularnie pojawia się w mediach czy nawet rozmowach mieszkańców, sprawy te są praktycznie pomijane w Gdyni czy Sopocie.

Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę z tego, że również w Gdyni trwają prace nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego? Czy poruszane są publicznie tematy planów zagospodarowania w Sopocie (o ile ktokolwiek wie, gdzie je znaleźć w Internecie)? Albo w skali ogólnopolskiej - ile jest gmin, w których toczą się spory o wizje rozwoju, poza konfliktami dotyczącymi lokalizacji spalarni śmieci czy budowy wież wiatrowych?

Miejsca

Opinie (302) 2 zablokowane

  • przestrzen w gdansku (1)

    A ja jako mieszkanka ulicy Matejki we Wrzeszczu Gornym najbardziej sie ciesze i to bardzo,ze w koncu zniknie ten okropny b.......przy ulDo Studzienki.Teraz jest tam jeden wielki syf a zaplecza tych domow brak okreslenia.Robcie te wyburzenia starych chalup jak tylko mozliwe szybko.Dziekuje za ten pomysl z tramwajem.

    • 13 8

    • Proszę się tak nie cieszyć - jeśli tramwaj powstanie jako wbudowany w jezdnię ulicy Do Studzienki, tak jak chce FRAG, to cały ruch samochodowy z tej ulicy przeniesie się na ulicę Matejki i Fiszera, stare budy zostaną a na Pani ulicy nie będzie można otworzyć okna... Broń Boże nie straszę, tylko zwracam uwagę na taką ewentualność...

      • 2 2

  • fachowość FRAG-u (3)

    Nie jestem fachowcem od projektowania ale wiem że tramwaj nie wyprzedzi samochodów stojących w korku. Ta wasza wizja Nowej Politechnicznej to kpina,
    Autor pan Krzysztof Koprowski jak zwykle tendencyjny - co jest wielką wadą dziennikarza.

    • 10 11

    • BRG tez proponuje tramwaj w ulicy (2)

      a korek i tak będzie- "poszerzony" wlot Do Studzienki (wraz z dodatkową fazą zielonego) zakorkuje al. Grunwaldzką od Galerii Bałtyckiej do Opery. Idę o zakład. Matematyka nie kłamie...

      • 3 1

      • Matematyka nie kłamie

        No właśnie. Jeśli matematyk policzył że korek i tak będzie i jeśli w dodatku zakorkuje Grunwaldzką to po prostu nie należy poszerzać ani remontować żadnych dróg.
        No chyba że matematyk nie umie liczyć - bo matematyka na pewno nie kłamie...
        Z tego co mi wiadomo całe skrzyżowanie z al. Grunwaldzką na być przebudowane.

        • 2 3

      • uchym ale

        Gdzie BRG proponuje tramwaj w ulicy na Do Studzienki?

        • 0 0

  • szkoda słów p.Bielawskiegi i Piskorskiego

    sami pracownicy w BRG są przyjaźni i próbują pomóc zwykłemu obywatelowi ale te betony mają ich w du..e, robią co im król Budyń rozkazuje lub wdrażają własne wizje oderwane od rzeczywistości, najlepszym przykładem są grunty zastępcze pod ROD, próbują je wymusić na prywatnych właścicielach

    • 5 3

  • Podatnicy proszą o kontrolę brg !

    bardzo prosimy o rzetelną kontrolę BRG, jako obywatel miasta Gdańsk chciałbym poznać rzetelny wynik kontroli tego co dzieje się w BRG !

    • 17 3

  • (1)

    Panie PREZYDENCIE ADAMOWICZ, czas potrząsnąć Panem Piskorskim i Bielawskim, bo oni Pana reprezentują..........a jak, a proszę zapytać lokalną społeczność, zrobił Pan dużo dla naszego miasta - proszę nie pozwolić aby oceniano Pana przez pryzmat tych Panów

    • 13 3

    • Zrobił co? Oprócz kilku inwestycji po linii partyjnej w Gdańsku nic się nie dzieje.

      nie ma żadnej wizji, strategii, nikt nie wyciąga z niczego wniosków. Tylko kasa z UE i zadłużenie pod kreskę. A przedmieścia puchną, centrum podupada.

      Jescze się nam czkawką Adamwoicz odbije.

      • 4 1

  • Po takim tendencyjnym artykule, chyba przestanę czytać trojmiasto.Pl (1)

    Frag- bojówka grzelaka!!!

    • 5 10

    • Grzelak i Bielawski to pucybuty Adamowicza, więc chyba Twoja teoria coś nie do końca pasuje

      • 7 1

  • Chyba przestanę czytać TROJMIASTO.PL, co za tendencyjny artykuł (2)

    FRAG -Bojówka Grzelaka

    • 6 12

    • Przestań czytać, wracaja za biurko urzędasie, za to ci płacimy (1)

      • 2 0

      • urzędasie??

        • 0 0

  • Przeczytałam ten artykuł i ze smutkiem muszę się zgodzić ze wszystkim. (2)

    Byłam na stażu w BRG przez kilkanascie tygodni i było to dla mnie szokiem. Organizacja pracy jak w obozie jenieckim, zero kreatywności, zero analizy, wszystkie wytyczne przekazywane "z góry", konsultacje i wyłożenia robione tak, aby nikt wniosków nie złożył przypadkiem, zero marketingu, zero współpracy z kimkolwiek. Tam pracownicy nawet internetu nie mają i jak dostaną na wewnętrzną poczte przekazane maile, to załączników nie idzie otworzyć. Cieszę się, iż ostatecznie nie zaproponowano mi umowy. Po takiej szkole zycia doceniam pracę w prywatnej firmie, gdzie traktuje się mnie jak człowieka, a moja praca ma jakieś znaczenie.

    p.s.
    Pani Pujdak, nawet Marta z panią nie wytrzymała, a dziś robi karierę w Łodzi. Niech się pani nad sobą zastanowi. Ja bym się ze wstydu spaliła, gdyby mi przyszło tak ludzi traktować, a potem spojrzeć im w oczy.

    Nie zakopujcie tematu, proszę drążyc dalej panie Koprowski. Ktoś musi z tą instytucją porządek zrobić.....

    • 17 2

    • myślę że odpowiednie służby powinny zająć się tym tematem .... niebawem

      • 3 0

    • Marta w Łodzi?

      Chyba Justyna?
      No i gratuluję trafienia na prywatną firmę z ludzką twarzą - to nieczęsto się zdarza.

      • 2 0

  • bielawski blokuje malych inwestorow

    nie zgadza sie na jakiekolwiek transakcje w ktorych nie moczy! rączki ! wiec i plany kreci jak moze bo robi na zlecenie panow inwest k , in-ro, gurs, ........... ale on jest tylko reka adamowicza............ SITWA

    • 6 0

  • Redaktorze Krzysztofie - SZACUN!

    zrobiłeś z d...y BRG jesień średniowiecza :-), mam nadzieję że to dopiero początek i wszystkie nieprawidłowości zostaną wyjaśnione a ci co do nich doprowadzili zostaną pociągnięci do odpowiedzialności !

    • 11 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane