• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Nowa Warszawska: trasa tramwajowa prawie gotowa

Michał Brancewicz
15 czerwca 2022, godz. 16:00 
Opinie (198)
Najnowszy artykuł na ten temat Nietypowe skrzyżowanie już widoczne
  • Brakuje już tylko kilku metrów torów, by połączyć Nową Warszawską z pętlą powstałą w ramach al. Adamowicza.
  • Brakuje już tylko kilku metrów torów, by połączyć Nową Warszawską z pętlą powstałą w ramach al. Adamowicza.

Już tylko kilku metrów torów brakuje, by połączyć Nową Warszawską z pętlą przy al. AdamowiczaMapka. Latem torowisko włączy się także w al. HavlaMapka. Wszystkie prace trwać będą do jesieni, a uruchomienie linii nastąpi na początku 2023 r.Co mogłoby cię skłonić do przesiadki z auta do komunikacji?

To, że dwukilometrowe torowisko w obu kierunkach zostało niemal w całości położone, nie oznacza jeszcze rychłego końca prac.

Wciąż wiele elementów, które złożą się na Nową Warszawską, jest jeszcze do zrealizowania.

To wszystko sprawia, że roboty budowlane trwać będą do listopada. Potem, po testach i odbiorach, tramwaje zaczną regularnie kursować na początku przyszłego roku.

Czytaj też: Pojedziemy 45-metrowymi tramwajami?

Nowa Warszawska, widok od pętli przy al. Adamowicza w stronę al. Havla. Nowa Warszawska, widok od pętli przy al. Adamowicza w stronę al. Havla.

Tory niemal na całej długościJakie prace wykonywane są obecnie na Nowej Warszawskiej?

- Trwają roboty przy budowie dwóch peronów tramwajowych na starej pętli autobusowej przy ul. Piotrkowskiej. Na środkowym odcinku trasy niemal w całości gotowa jest infrastruktura torowa. Zamontowano również większość słupów trakcyjnych i lamp. W pobliżu pętli Ujeścisko trwa budowa drogi rowerowej i chodników - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dodatkowo na odcinku w okolicy al. Havla trwają prace związane z budową przejazdu drogowo-torowego na jezdni al. Havla w kierunku pętli Świętokrzyska.

  • Na całej trasie zamontowano również większość słupów trakcyjnych i lamp.
  • Gotowe perony tramwajowe na trasie Nowej Warszawskiej.
  • Nowa Warszawska to nie tylko torowisko, ale także ścieżka rowerowa, chodnik i przejścia przez tory.
Za budowę trasy wartej 60 mln zł odpowiadają firmy MTM i Rajbud.

Wakacje bez tramwajów na HavlaWspomniane wpięcie Nowej Warszawskiej w al. Havla, gdzie powstanie niespotykane dotąd w Gdańsku skrzyżowanie torowe, wymagać będzie zamknięcia dla ruchu tramwajowego całej al. Havla na okres wakacji.

Inżynier kolejnictwa Wojciech Trzciński przekonywał w artykule na Trojmiasto.pl, że nie ma takiej potrzeby. Miasto postawiło jednak na swoim.

Jakie linie pojadą Nową Warszawską?ZTM Gdańsk prowadzi analizy i konsultacje dotyczące tego, jakie linie tramwajowe puszczone zostaną Nową Warszawską. Na razie organizator przewozów nie chce jeszcze zdradzać szczegółów.

Przypomnijmy zatem, że pod koniec 2019 r., gdy Nowa Warszawska była dopiero w planach, założenia były następujące. Po otwarciu trasy miała zostać uruchomiona linia nr 13 kursująca z Brętowa do pętli Stogi Pasanil, przez Nową Warszawską, al. Havla do Śródmieścia i Podwale Przedmiejskie.

Linia nr 13 ma zostać uruchomiona po otwarciu Nowej Warszawskiej i łączyć Brętowo ze Stogami. Linia nr 13 ma zostać uruchomiona po otwarciu Nowej Warszawskiej i łączyć Brętowo ze Stogami.
Linia nr 6, zamiast kończyć bieg na pętli Łostowice-Świętokrzyska, ma zacząć kursować do samego końca al. Adamowicza.

Z kolei tramwaje linii nr 12 mają nawracać na węźle przesiadkowym łączącym al. Adamowicza z Nową Warszawską.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (198)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.